Προγράμματα Υποτροφιών της DAAD για το Ακαδημαϊκό Έτος 2018/2019

Αναλυτικές πληροφορίες και οδηγίες υποβολής αιτήσεων μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα της DAAD www.funding-guide.de μέσω της οποίας γίνονται και οι ηλεκτρονικές αιτήσεις για τις περισσότερες υποτροφίες.

Υποτροφίες εκμάθησης γλώσσας
Summer Courses για προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές/ University Summer Courses offered in Germany for Foreign Students and Graduates: 1 Δεκεμβρίου 2018

Υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές
Μεταπτυχιακές σπουδές Μουσικής/Study Scholarships for Foreign Graduates in the Field of Music: 31 Οκτωβρίου 2018
Μεταπτυχιακές σπουδές Αρχιτεκτονικής/Study Scholarships for Foreign Graduates in the Field of Architecture: 30 Σεπτεμβρίου 2018
Μεταπτυχιακές σπουδές Παραστατικών Τεχνών/ Study Scholarships for Foreign Graduates in the Field of the Performing Arts: 31 Οκτωβρίου 2018
Μεταπτυχιακές σπουδές Καλών Τεχνών,Design,Οπτικής Επικοινωνίας και Κινηματογράφου/ Study Scholarships for Foreign Graduates in the Fields of Fine Art, Design,Visual Communication and Film: 30 Νοεμβρίου 2018
Μεταπτυχιακές σπουδές όλων των κλάδων/Study Scholarships for Graduates of All Scientific Disciplines: 20 Νοεμβρίου 2018

Υποτροφίες για διδακτορικές σπουδές/έρευνα
Υποτροφία έρευνας ενός ακαδημαϊκού έτους για ενδιαφερόμενους όλων των κλάδων / Research Grants – One-Year Grants: 20 Νοεμβρίου 2018
Υποτροφία έρευνας μικρής διάρκειας έως 6μήνες/ Research Grants – Short-Term Grants
  • 1 Απριλίου (χρονική περίοδος εκτέλεσης της υποτροφίας: από 1 Αυγούστου του ίδιου έτους έως 15 Ιανουαρίου του επόμενου έτους)
  • 31 Αυγούστου (χρονική περίοδος εκτέλεσης της υποτροφίας: από 1 Φεβρουαρίου έως 15 Ιουλίου του επόμενου έτους)
Υποτροφία έρευνας Cotutelle/ Research Grants – Cotutelle Doctoral Programmes
Υποτροφία έρευνας Maria-TrumpfLyrintzaki (Ειδικό πρόγραμμα για Αρχαιολόγους) έως 10 μήνες : 20 Νοεμβρίου 2018

Υποτροφία Έρευνας για Καθηγητές και Ερευνητές όλων των επιστημονικών κλάδων/ Research Stays for University Academics and Scientists

Επαναπροσκλήσεις πρώην υποτρόφων της DAAD σε Ανώτατη Σχολή ή Εξωπανεπιστημιακό Ερευνητικό Ίδρυμα της Γερμανίας/ Re-invitation Programme for Former Scholarship Holders
Εκπαιδευτικά ταξίδια στη Γερμανία με ομάδα φοιτητών/ Study Visits by Groups of Foreign Students
  • 01 Φεβρουαρίου
  • 01 Μαΐου
  • 01 Νοεμβρίου
Ειδικά προγράμματα
  • ΙΚΥDA - Το καθιερωμένο κοινό πρόγραμμα υποτροφιών IKY - DAAD χρηματοδοτεί ελληνογερμανικά ερευνητικά έργα. Έλληνες επιστήμονες/επικεφαλείς ερευνητικών έργων υποβάλλουν αίτηση προς το ΙΚΥ και οι Γερμανοί προς την DAAD στη Βόννη. Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 30 Νοεμβρίου
  • DLR-DAAD; Υποτροφία Έρευνας στον τομέα του Διαστήματος,, της Αεροναυπηγικής, της Ενέργειας και των Μεταφορών .
  • Θέσεις πρακτικής άσκησης για φοιτητές των φυσικών επιστημών και των κλάδων μηχανικών και μηχανολογίας, καθώς και γεωπονίας και δασοπονίας (ΙΑΕSΤΕ Eλλάς)/ Practical Traineeships for Foreign Students of Natural and Technical Sciences, Agriculture and Forestry (IAESTE)
Οι αναφερόμενες ημερομηνίες ενδέχεται να αλλάξουν και θα ανακοινωθούν επίσημα στο https://www.daad.de/deutschland/stipendium/datenbank/de/21148-stipendiendatenbank/
Πηγή: Φορέας

Ημερομηνία: 03-07-2018